מעבר לעקרון העונג – מיומנויות אבחון וטיפול בהתמכרויות השכיחות בקליניקה

תאריך הפתיחה הקרוב: 10/11/2019
כמות מפגשים: 20

ללמוד לזהות, לאבחן, להבין את המקור ולטפל בהתמכרויות השכיחות ביותר המגיעות לחדר הטיפולים.


 

הלמידה תכלול קריאה ביבליוגרפית, הצגות מקרה, דיון סביב דילמות ואתגרים העולים במפגש עם אוכלוסיות אלו, סיור ב”כפר איזון” (קהילה טיפולית לטיפול בהתמכרויות) וכן עבודה על ההיבטים השונים אשר נוטים לצוף בהעברות והעברות נגדיות בתחום.

מנחים: אודליה כלף, חגי מזלי, איתי עופר, ד”ר נדב שליט, דנית רז

המעוניינים מוזמנים לקבוע פגישת היכרות עם מנחות הקורס
בטלפון המרכז: 072-3942557

לפרטים והרשמה, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

מידע מלא: מעבר לעקרון העונג – מיומנויות אבחון וטיפול בהתמכרויות השכיחות בקליניקה

צוות רב תחומי של מטפלים בתחום ההתמכרויות:

אודליה כלף – עו”ס קלינית MSW , מטפלת מנוסה בהתמכרויות – מנהלת אקדמית
חגי מזלי – פסיכולוג שיקומי, רכז טיפולי בכפר איזון
איתי עופר – פסיכולוג קליני, מטפל מנוסה בטראומה והתמכרויות, בי”ח שיבא
ד”ר נדב שליט – פסיכיאטר במרכז הישראלי להתמכרויות
דנית רז – MSW בעבודה סוציאלית, אחראית הקליניקה במרכז הישראלי להתמכרויות ICA

בקורס נקנה ידע על סוגי ההתמכרויות, המאפיינים והשכיחויות שלהם בקליניקות. נסקור תיאוריות קלאסיות ותיאוריות אינטרסובייקטיביות חדשניות מתחום ההתמכרויות וההרס העצמי הנלווה להן, תוך כדי שילוב של אלמנטים גופניים ורוחניים. נציע התערבויות ומודלים טיפוליים לעבודה בקליניקה, בין היתר, למידה על המעבר הדיאלקטי המתקיים בין פתולוגיה לכוח והחייאת מופעי הרס עצמי דרך התנסויות חווייתיות אישיות וקבוצתיות.

הקורס משלב הסתכלות דינמית, נפשית ופסיכיאטרית וכולל סיור ב”כפר איזון” (קהילה טיפולית לטיפול בהתמכרויות) ויחידת לימוד בהנחיית פסיכיאטר המטפל בהתמכרויות. כמו כן תודגש עבודה על ההיבטים השונים אשר נוטים לצוף בהעברות והעברות נגדיות בתחום.


נושאי הקורס

 • מבוא כללי -מהו הרס עצמי והתמכרות, הגבול שבין נורמטיבי לפתולוגי, היסטוריה.
 • סוגי התמכרויות הגדרות וסקירה:
  – התמכרויות לחומרים- גראס, אלכוהול, קוקאין ,משככי כאבים (אופיאטים).
  – התנהגויות ממכרות- מין, הימורים ,מסכים.
 • ההתייחסות הרפואית לתופעת ההתמכרות.
 • התמכרויות בראי הפסיכואנליזה – כיצד זרמים שונים בהיסטוריה הפסיכואנליטית מסבירים וניגשים להתמכרויות.
 • עבודת מיינדפולנס כחלק מטיפול בהתמכרויות.
 • התמכרויות וטראומה – הבנת הטראומה כבסיס לפתולוגיות של התמכרות.
 • התערבויות טיפוליות – טיפול פרטני, טיפול קבוצתי ושימוש בכלים טיפוליים.
 • עבודה אינטגרטיבית – סימולציות של אבחון וניתוחי מקרה באמצעות התכנים שנלמדו בקורס.
 • הכרת המאפיינים הייחודיים של מטופלים הסובלים מהתמכרויות.

לסילבוס הקורס לחצ/י כאן.


מטרות הקורס

 • זיהוי ואבחון של התמכרויות והרס עצמי בקליניקה
 • הבנת האטיולוגיה וההשפעה שלה על הקשר הטיפולי
 • הקניית כלים בסיסיים לעבודה עם הרס עצמי והתקיעות הנלוות לו
 • עבודה עם גוף ורוח כחלק מהעבודה הדינמית בתחום


למי מיועד הקורס

הקורס מיועד למטפלים מנוסים * בבריאות הנפש ,המבקשים להעמיק את הידע הקליני שלהם, להכיר מקרוב את המרכיבים ההרסניים של ה Self בתחום זה, ולקבל כלים להתמודדות עם המופעים השכיחים של הרס עצמי. העבודה המוצעת בקורס זה מחייבת מוכנות לגעת במפגש בין היצרים הנמצאים בתוך המטפל עצמו ולהסכים לתהליך של התבוננות פנימית.

 • מטפלים רגשיים מנוסים
 • מומלצת התמחות בתחום בריאות הנפש
 • השתתפות בהדרכה קלינית בעבר או בהווה
 • ראיון אישי עם מורי התכנית

* בריאות הנפש –  פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, פסיכיאטריה, קרימינולוגיה קלינית, מטפלי גופנפש, מטפלים באומנות, פסיכודרמה ותנועה.

פרטים
20 מפגשים בימי ראשון, 09:30-14:00 | 120 שעות אקדמיות


מעבר ל”עקרון העונג” של פרויד

תָּנָטוֹס, אל המוות המיתולוגי והאימתני , שכן במעמקי השאול והיה מופיע בפני בני האדם על מנת לקחתם לעולם התחתון. היוונים ראו בו ישות חסרת רחמים, אפלה ואכזרית אשר פוגעת בכל אשר מתקרב אליה ללא הבחנה.

פרויד אימץ אליו את תָּנָטוֹס לסימון יצר המוות. הוא הציע שיצר המוות, אשר מתקיים בכל אחד מאתנו ,מפתח בתוכנו שאיפה לא מודעת לחיסול החיים ויצירת הרסנות ותנועה לעבר שלוות נירוונה, היכולה להתקיים רק במוות. מבט אנליטי זה של פרויד פתח את השיח על המעגליות של החיים והמוות בעולם הטיפול המערבי והביא אחרים לחקור יחסי תלות, כפייתיות, מזוכיזם, סדיזם ,הרס עצמי והמיקום של אלו במרחב שבין דחפים ונטיות מולדות לטראומות והשפעות.

הפסיכותרפיה בת זמננו מתמודדת עם שינויים תרבותיים המביאים להצפת גירויים. חומרים ותכנים הרסניים הופכים לזמינים יותר מתמיד, האינדיווידואליזם זוכה להאדרה וקצב החיים המואץ מקשה על האפשרות לחוות את חיי הרגע הזה. תנטוס מועצם דרך הנתק, הכמיהה ,התלות באשליה, ניכור והרס עצמי והפסיכותרפיה, שבמהותה נועדה לרפא ולשרת את ה”ארוס”, יצר החיים, מאותגרת עם מטופלים רבים הכלואים במעגלים הרסניים של מיסוך, בריחה ופגיעות עצמיות.

בהנחיית: אודליה כלף, חגי מזלי, איתי עופר, ד”ר נדב שליט, דנית רז

אודליה כליףאודליה כלף

בוגרת תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית, אוניברסיטת חיפה.
מטפלת מזה כ 15 שנה בתחום ההתמכרויות והטראומה בפרט ובריאות הנפש בכלל. בעבר, מטפלת פרטנית וקבוצתית בקהילה טיפולית אילנות, אחראית תחום המבוגרים ביחידה לטיפול בהתמכרויות בקהילה  וממקימי המרפאה לרפואת התמכרויות בשיבא.

בהווה מטפלת, מנחה, מרצה ומדריכה. עוסקת בקליניקה הפרטית בחקירה קלינית של הרס עצמי, מערכות יחסים, המרחב הגופנפשי  והקשר של אלו לעולמות הטראומה וההתמכרות. מלמדת עבודה דינמית, רוחנית אשר באה לגלות את החלקים המיקרוסקופיים של הקשר הטיפולי ומונעת מתוך האמונה שטיפול אמיתי בכאב מתאפשר ברובו מתוך הסכמה מקודשת למסע של איברי המטפל והמטופל כאחד.

אודליה, מומחית בתחום ההתמכרויות, שותפה אקטיבית לקידום תחום הטיפול בהתמכרויות בארץ ופועלת להכרה והנגשת נוכחותו הן במוסדות ציבוריים והן בקליניקות הפרטיות.

חגי-מזלי-150x150
חגי מזלי

פסיכולוג שיקומי, מתמחה בתחום ההתמכרויות ושיקום לאחר משברים נפשיים.
עובד מזה עשר שנים בכפר איזון עם צעירים המתמודדים עם משברים פסיכוטיים, התמכרויות וקשיי הסתגלות.

כיום רכז טיפול בכפר ואחראי על צוות מטפלים , מדריכים ומטופלים.

מטפל בגישה אינטגרטיבית , המשלבת טכניקות טיפול שונות בהן התמחה המכוונת לראייה הוליסטית של האדם והתאמת הטיפול לצרכיו (CBT, Focusing, טיפול נרטיבי בטראומה, סכמה- תרפיה, דינמי, גישה מערכתית, גישה מוטיבציונית , טיפול קבוצתי, 12 הצעדים וטיפול קליני -שיקומי). מאמין כי בבסיס האפשרות להתפתחות בטיפול עומדת חוויית הקשר בין המטפל למטופל.

מלמד ועובד בשילוב אלמנטים שונים מגישת הפסיכולוגיה הבודהיסטית, המלמדת כיצד להשתמש בעקרונות הבודהיזם לצורך טיפול נפשי.

איתי-עופר
איתי עופר

פסיכולוג קליני מומחה. מוסמך M.A בפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטת תל-אביב. עובד עם ילדים, נוער ומבוגרים. נשוי ואב לשתי בנות.
כיום מטפל בקליניקה פרטית , במרפאת משרד הביטחון בבי”ח “שיבא” וכן פסיכולוג ספורט במסגרות שונות.
בעל ניסיון טיפולי במצבי נפש שונים, לרבות מצבי טראומה, התמכרויות והרס עצמי. מלמד ומטפל בגישה הדינמית ובהתאם לצרכי המטופל שוזר כלים מעשיים וחווייתיים בתוך הטיפול. בעל ניסיון רב בעבודה עם קשת המופעים והמורכבויות הקליניות של בריאות הנפש ,הן במרחב הציבורי והן במרחב הפרטי.
בעבודתו הקלינית מתמקד בזיהוי ובחינת הפער שבין השפיות לשיגעון ובין תשוקה לחוויות של ריקון ואיון.

ד”ר נדב שליט

פסיכיאטר. בוגר בית הספר לרפואה אונ’ בן גוריון. התמחות בגהה, עבודה במרפאה לתחלואה כפולה ביח’ לב השרון וכעת במרכז הישראלי להתמכרויות. פרסמתי מחקרים על השפעת קנבינואידים סינטטיים, מחקרים אפידימיולוגים על קומורבידיות פסיכיאטרית של שימוש בקנביס וסמים הזייתיים. כעת חוקר את האפשרות לסייע לטיפול בעזרת חומרים פסיכדליים.


דנית רז

בעלת תואר MSW בעבודה סוציאלית, אונ’ ת”א. מדריכה מוסמכת. בוגרת קורסים בתחום ההתמכרויות כולל “12 הצעדים”. פסיכותרפיסטית גופנפש מבוססת מיינדפולנס וכן בוגרת לימודי האקומי, מרכז שילוב. מזה כ 20 שנה מטפלת ומנהלת מסגרות טיפול בתחום בריאות הנפש וההתמכרויות , בינם בי”ח מזור, עמותת הדרך וכן עמותת אנוש. כיום אחראית הקליניקה במרכז הישראלי להתמכרויות ICA. מייסדת ומתנדבת בעמותת “לצדכם”, לגברים נפגעי טראומה.

מאמינה בכוחו המופלא של הטיפול הרגשי מתוך החיבור של הגוף והנפש. ביכולת ליצור מודעות למה שקורה לנו בגוף ובכוחו הפנימי של כל אדם להגיע לריפוי מכאבים מתוך קשר טיפולי מכיל. זאת לפי קצב ותהליך של כל אדם, שהנו יחיד ומיוחד.

לפרטים והרשמה, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

קורסים נוספים בהנחיית אודליה כלף, חגי מזלי, איתי עופר, ד"ר נדב שליט, דנית רז